Każdy z nas lubi, gdy w jego domu ładnie pachnie. Odświeżacze powietrza niwelują brzydkie zapachy, uwalniając przy tym przyjemne dla nosa wonie kwiatowe, czy owocowe. Wielu ludzi stosuje je na co dzień. Czy odświeżacze powietrza są szkodliwe dla zdrowia?
W jakiej formie występują odświeżacze powietrza?
Odświeżacze powietrza można spotkać na półkach sklepowych pod różną postacią. Mogą być to podłużne, cienkie, drewniane pałeczki na kształt kadzidełek, które wkłada się do małego wazonu wypełnionego ekstraktem zapachowym. Pałeczki wchłaniają płyn, generując zapach. Ten rodzaj odświeżaczy nie należy jednak do trwałych.
Najczęściej stosowanymi generatorami zapachów są odświeżacze elektroniczne. Podłączone do prądu wydzielają zapach automatycznie co kilkadziesiąt sekund lub poprzez ustawienie poziomu intensywności produkują woń i uwalniają ją przez specjalne sitko.
Polacy chętnie kupują również odświeżacze powietrza w sprayu. Są najtańsze, ale też najbardziej problematyczne w użytkowaniu. Za każdym razem należy zdjąć nakrętkę i spryskać powietrze ręcznie.
Kto powinien unikać odświeżaczy powietrza?
Badania wykazały, że odświeżacze powietrza mogą wywierać negatywny skutek na ludzkie zdrowie. Odświeżacze powietrza mogą być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla kobiety w ciąży oraz matek karmiących. Zawarte w nich substancje chemiczne mogą powodować wady wrodzone płodu, a w przypadku małych dzieci wpływać na ich odporność i powodować nawracające infekcje układu oddechowego.
Czy odświeżacze powietrza są szkodliwe dla zdrowia? – Sprawdź etykietę
Składniki odświeżaczy, na które szczególnie powinniśmy być czujni, to:
– p-dichlorobenzen – używany w produkcji pestycydów;
– nafthalen – o właściwościach rakotwórczych;
– piżmo – szkodliwe dla niemowląt;
– ftalany – bardzo niebezpieczne dla ciężarnych kobiet i rozwijającego się dziecka.
Jak więc widać lepiej unikać tego typu produktów. Co zatem zrobić z brzydkimi zapachami w domu? Możemy przygotować odświeżacze samodzielnie, bazując na naturalnych składnikach.
Odświeżacze powietrza mniej szkodliwe dla zdrowia – domowe sposoby
Aby samemu sporządzić miksturę zapachową, wystarczą nam zaledwie dwa składniki:
– olejek zapachowy (wybrany wedle własnych preferencji).
– woda destylowana.
Potrzebna nam będzie jeszcze butelka ze spryskiwaczem. Wybór zapachów jest ogromny. Po ciężkim dniu uspokajająco zadziała na nas zapach melisy, rano przed wypiciem kawy pobudzi nas zaś do działania mocna woń cytrusów. Plusem naturalnych odświeżaczy jest to, że codziennie możemy stosować inny zapach. Należy uważać jedynie na ekstrakty, które powodują u nas reakcje alergiczne.