Ogrzewanie budynku mieszkalnego za pomocą gazu to bardzo funkcjonalne oraz komfortowe rozwiązanie. Takie instalacje są bezobsługowe, bezawaryjne oraz bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego. Potrafią one służyć niezawodnie przez szereg długich lat.
Jakie są rodzaje instalacji gazowej?
Gaz to takie paliwo energetyczne, które w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością pośród wielu prywatnych inwestorów. Dziś w domach paliwo to jest coraz częściej wykorzystywane nie tylko w kuchennych płytach grzewczych, lecz także do ogrzewania budynku.
Instalacja gazowa w domu może mieć dwie formy, w zależności od rodzaju dostarczanego paliwa. Wyróżnia się:
– LPG – czyli gaz płynny. Jest on magazynowany w zbiorniku umieszczonym na zewnątrz budynku
– gaz ziemny – montaż takiej instalacji jest możliwy w budynku mieszkalnym tylko wówczas, gdy w pobliżu posesji przebiega sieć instalacji gazowej.
Z czego składa się instalacja gazowa?
Montaż instalacji gazowej w domu jest kosztowny i może ona być wykonana tylko przez fachowca posiadającego odpowiednie kwalifikacje.
Składa się ona z szeregu przewodów oraz urządzeń prowadzanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku mieszkalnego. W skład każdej instalacji gazowej wchodzi: kurek główny, przyłącze poprowadzone od gazociągu, dopływ rozdzielczy, szafka z gazomierzem oraz przewody skierowane do poszczególnych urządzeń gazowych.
Początkowym elementem każdej instalacji gazowej jest
połączenie z kurkiem głównym kurkiem, który to służy przede wszystkim do odcinania tej instalacji od przyłącza. Z kolei zakończenie instalacji stanowią specjalne urządzenia gazowe. Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej jest możliwe tylko wówczas, gdy właściciel posiada pozwolenie na budowę.
Jak wygląd kotłownia gazowa?
Kotły przeznaczone do ogrzewania budynku przy pomocy gazu charakteryzują się tym, że nie zajmują zbyt dużo miejsca. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają obsługi. Do najczęściej spotykanych należą urządzenia wiszące.
Niezwykle ważne jest, aby zamontowany kocioł gazowy
posiadał wystarczającą moc grzewczą. Dla domów jednorodzinnych polecane są urządzenia o mocy minimum 30 kW, które to można bez problemu umieścić na każdej kondygnacji oraz w piwnicy.
Co prawda najlepszym rozwiązaniem jest wydzielenie oddzielnego pomieszczenia, ale wymóg ten nie jest regulowany przepisami prawa budowlanego. Warto zawsze wybrać takie miejsce na kocioł gazowy, które umożliwi łatwe wprowadzenie przyłącza gazowego.