Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Dokarmiamy zwierzęta zimą, ale robimy to rozsądnie

9 lutego 2021 dokarmiamy zwierzęta zimą


Posiadasz własny ogród i jest na tyle atrakcyjny, że zimą zaglądają do niego zwierzęta? Jeśli chcesz je czymś poczęstować, to trzeba robić to z rozwagą. To samo dotyczy łabędzi i kaczek pływających po zbiornikach wodnych, które mijasz na każdym spacerze. Jeśli już dokarmiamy zwierzęta zimą, to najpierw zbierzmy informację, co tak naprawdę można im dać do jedzenia.

Nie to co mamy w domu, ale przemyślane posiłki

Sami wiemy, że zdrowy posiłek trzeba przemyśleć i poświęcić mu nieco czasu. To samo dotyczy zwierząt. Jeśli dokarmiamy zwierzęta zimą tym co znajdziemy w kredensie, to może się okazać, że bardziej im szkodzimy niż pomagamy. Należy przede wszystkim unikać przetworzonych produktów, czyli pieczywa, słodzonych suszonych owoców, solonych orzechów, solonej kaszy, smalcu czy słoniny. Resztki z obiadu również mogą poważnie zwierzętom zaszkodzić. Jeśli chcemy jednak je wspomóc podczas mroźniej i śnieżnej zimy, to postawmy na gotowe mieszanki dostępne w sklepach lub sami je skomponujmy przy pomocy gotowych ziaren jak pszenica, słonecznik, czarnuszka, proso, płatki owsiane czy ryżowe. Możemy również domieszać suszone owoce, ale takie, które nie mają dodatku cukru.

Dokarmiamy zwierzęta zimą – zdrowe tłuszcze

Dla niektórych ptaków źródło tłuszczu to bardzo ważny element posiłku. Jest tak przede wszystkim w przypadku niektórych gatunków ptaków. Sikorki czy gile uwielbiają słoninkę czy smalec. Trzeba jednak pamiętać, że nie mogą one być solone, a także, że muszą być świeże. Słoninkę, jeśli ptaki jej nie zdążą zjeść, to po dwóch tygodniach należy ją wymienić. Źródłem tłuszczu dla ptaków są również ziarna słonecznika, czarnuszki czy orzechów. Nie wolno ptakom podawać solonych i przetworzonych orzechów.

Czym karmić większe ptactwo na rzekach i stawach?

Zwłaszcza dzieci lubią karmić łabędzie i kaczki bułką czy chlebem. Okazuje się jednak, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ tego rodzaju pieczywo może im zaszkodzić. Znacznie lepiej w tym przypadku sprawdzą się również gotowe ziarna i mieszanki jak proso czy kukurydza oraz gotowane warzywa, ale nie solone. Jedzenia nie wrzucamy do wody, najlepiej wysypać je przy brzegu.

Dokarmiaj regularnie!

Jeśli już zdecydujesz się na wywieszenie karmnika w swoim ogródku, to pamiętaj, żeby nie brakowało w nim pokarmu. Dokarmiamy zwierzęta zimą regularnie, ponieważ przyzwyczajają się do swojej stołówki i w trudnych warunkach, gdy nagle zabraknie jedzenia i trzeba będzie szukać go gdzieś indziej, zwierzę może to przypłacić życiem.

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze odkurzacze basenowe
Przypadki błędów przy porodzie i ich konsekwencje prawne
Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe