Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak dbać o wrażliwą, męską skórę i ograniczyć ilość podrażnień po goleniu?

22 sierpnia 2023

Męska wrażliwa skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Należy wybierać właściwe produkty do oczyszczania twarzy, ale i golenia, gdyż jest bardziej narażona na podrażnienia, zaczerwienienia czy wrastające włoski. Dziś podpowiemy jak dbać o taką skórę i ograniczyć ilość podrażnień.

Oczyszczanie wrażliwej męskiej skóry to podstawa 

W przypadku wrażliwej skóry należy unikać składników, które powodują przesuszenie i podrażnienie. Zatem żel do mycia twarzy nie powinien mieć w składzie parabenów czy alkoholu. Warto raz w tygodniu sięgnąć także po peeling złuszczający naskórek. Można wybrać peeling drobnoziarnisty, który nie będzie podrażniał skóry tak jak ten o grubych ziarnach. Taki peeling pozwoli pozbyć się zaskórników i zrogowaciałego naskórka. Można wybrać także enzymatyczny peeling, który ma łagodniejsze działanie. Po oczyszczeniu skóry można przejść do typowej codziennej czynności, czyli golenia. Wrażliwa skóra nie preferuje golenia na sucho, zatem najlepiej golić się na mokro.       

Golenie na mokro przy użyciu produktów ze składnikami zapobiegającymi podrażnieniom 

Zanim przystąpicie do golenia, musicie pobudzić krążenie krwi i otworzyć pory. Dzięki temu składniki kosmetyku zmiękczającego wnikną w strukturę skóry. Warto położyć na skórę ciepły, czysty ręcznik, tak jak robią to barberzy. Żel do golenia do skóry wrażliwej z dodatkiem aloesu świetnie się sprawdzi do zmiękczenia zarostu. Będzie zapobiegał ewentualnym podrażnieniom, choć duże znaczenie ma tutaj prawidłowe golenie. Ostrze trzeba wypłukiwać po każdym pociągnięciu. Nie można też golić się od razu po nałożeniu żelu do golenia. Koniecznie trzeba poczekać aż zarost zostanie zmiękczony. Można golić się z włosem, ale i pod włos. Golenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa sprawia, że można uniknąć większych podrażnień czy uszkodzenia skóry. Żel do golenia ponadto zmniejsza tarcie maszynki, co także sprzyja gładkiej, odświeżonej i niezaczerwienionej po goleniu skórze.     

Dobór właściwych akcesoriów do golenia wrażliwej męskiej skóry  

Istotne znaczenie ma zakup odpowiedniego akcesorium do golenia. Potrzebna będzie maszynka motylkowa bądź z zamkniętym grzebieniem. Takie modele lepiej sprawdzą się do golenia wrażliwej skóry niż maszynka z otwartym grzebieniem, która jest bardziej agresywna. W przypadku wrażliwej skóry sięgnięcie po brzytwę nie jest najlepszym pomysłem, gdyż ostrze także jest otwarte i bardzo łatwo o skaleczenie. Trzeba bardzo dobrze opanować chwyt, a także kąt golenia. Z włosem powinien on wynosić 30 stopni, a pod włos – 15 stopni. Jeżeli stawiacie na tradycyjne golenie i zamiast żelu wybieracie mydło do golenia, to musicie zaopatrzyć się jeszcze w tygiel, a także pędzel do golenia. Ten ostatni w przypadku wrażliwej skóry powinien być wykonany z wysokiej jakości włosia syntetycznego albo najwyższej jakości pędzle z włoskiem borsuka. Nie sprawdzi się natomiast pędzel z włosiem dzika czy końskim włosiem. 

Wrażliwa skóra, ale i normalna wymaga jeszcze stosowania wody po goleniu. Oczywiście nie powinna zawierać w składzie dużego stężenia alkoholu. Ważne są też składniki odżywiające i pobudzające, zapewniające skórze blask. Dobrze sprawdzi się produkt z miętą, a także kofeiną. Ważnymi składnikami produktu łagodzącego po goleniu są także witaminy. Taki produkt należy stosować po każdym goleniu, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie są widoczne podrażnienia, a skóra nie piecze i nie swędzi.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przypadki błędów przy porodzie i ich konsekwencje prawne
Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?