Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Wegetarianizm – jak zacząć stosować tę dietę?

27 stycznia 2021 wegetarianizm jak zacząć


Dieta wegetariańska nikogo już nie dziwi – teraz na topie jest weganizm, wobec którego wegetarianizm zdecydowanie jest mało restrykcyjnym sposobem żywienia. Dieta ta jest popularna, a także wiele osób chce dołączyć do tych, którzy ją stosują. Jak to zrobić?

Warto się zastanowić

Powodów, dla których ludzie przechodzą na dietę wegetariańską, jest wiele. Na pewno najważniejszym, najczęściej wskazywanym, jest ochrona zwierząt i niechęć do sprawiania im cierpienia. Jest to duża motywacja, ale już na przykład kiedy ktoś chce stosować tę dietę tylko ze względu na modę, raczej nie wytrwa w tym długo. Poza tym argumentem zachęcającym do tego, by wyrzec się mięsa, jest obecnie jego kiepska, w dobie GMO, jakość. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wśród wegetarian trudno jest znaleźć grubasa.
Zanim jednak rozpocznie się taką dietę, warto podejść do tego racjonalnie i mocno się zastanowić. Nie da się ukryć, że stosowanie diety wegetariańskiej wiąże się z pewnymi uciążliwościami. Nie zawsze łatwo jest znaleźć wegetariańskie menu na imprezach, w restauracjach czy na wakacjach. Poza tym niektóre osoby muszą same dla siebie gotować, gdyż domownicy odżywiają się inaczej. Poza tym mięso jest źródłem wielu ważnych substancji, dlatego trzeba go zastępować odpowiednimi składnikami, a to wymaga wiedzy i dbałości. Czy więc stosowanie takiej diety będzie w ogóle wygodne i na dłuższą metę możliwe?

Ważna wiedza

Wegetarianizm to nie tylko odstawienie mięsa, trzeba jeszcze wiedzieć, czym je zastąpić. Choć mięso ma wiele wad, jest między innymi często ciężkostrawne i tłuste, ma też wiele ważnych składników, jak żelazo, witaminy B, białko, które trzeba czymś zastąpić. Wegetarianie muszą więc mieć dietę urozmaiconą (często sięgają po takie produkty, jakich pozostałe osoby nie używają lub nawet nie znają, jak tofu, soja, soczewica, ciecierzyca, tempeh), a także dobrze komponowaną. Zanim wiec zacznie się stosować dietę bezmięsną, trzeba dowiedzieć się, jak to wpłynie na organizm i jak zapobiec tego złym skutkom.

Wegetarianizm jak zacząć?

Stosowanie diety wegetariańskiej to zwykle kwestia wyboru, nie nakazu, na przykład przymusu związanego ze stanem zdrowia, można więc podejść do tego tak, jak się chce. Niektóre osoby z dnia na dzień przestają jeść mięso i jest to dla nich dobre, radykalne odstawienie. Kiedy zaś zrezygnowanie z niego przychodzi trudno, można zacząć od małych kroków, na przykład na początek wyrzec się tylko niektórych gatunków mięsa czy jeść je tylko raz na jakiś czas. Taka dieta to semiwegetarianizm, która jest często fazą przejściową do wegetarianizmu lub jest wyborem osób, które nie chcą z mięsa rezygnować całkowicie.

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wielkanocne dania
zamienniki produktów w diecie
Gdzie zamówić dietę pudełkową?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Gdzie zamówić dietę pudełkową?