W czasach gdy świadomość ekologiczna cały czas rośnie, nikogo nie powinien dziwić fakt, że również w branży budowlanej coraz częściej sięga się po rozwiązania przyjazne naturze. Inwestorzy chętnie wybierają ekologiczne materiały budowlane, nawet jeśli kosztują nieco więcej od tradycyjnych. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?
Drewno — tradycja i ekologia w jednym
Drewno to jeden z pierwszych materiałów, który przychodzi na myśl większości z nas, gdy mowa o ekologicznych rozwiązaniach w budownictwie. Wiele firm z powodzeniem wykorzystuje ponownie chociażby bale odzyskane z innych budynków. Drewno z odzysku może być wykorzystane również do wytworzenia innych popularnych materiałów budowlanych — fornirów, czy płyt wiórowych. Drewniane elementy doskonale sprawdzają się jako podstawa konstrukcji szkieletowych, ale również jako efektowne wykończenie elewacji. Możliwości wykorzystania drewna w branży budowlanej są niemal nieograniczone.
Ekologiczne materiały budowlane – Tworzywa sztuczne z recyklingu
Chociaż tworzywa sztuczne same w sobie trudno uznać za przyjazne środowisku. Odzyskiwanie wykonanych z nich elementów i ponowne ich wykorzystanie z pewnością służy naszej planecie. Już od dłuższego czasu tworzywa z recyklingu są wykorzystywane chociażby przy produkcji profili okiennych. W miarę rozwoju nauki i wdrażania coraz to nowych innowacyjnych rozwiązań pojawiają się kolejne ekologiczne materiały budowlane, które się z nich wykonuje. Nikogo nie powinny już dziwić rynny czy rury wyprodukowane z tworzyw z odzysku. Coraz częściej używa się ich również przy wykonywaniu izolacji, a nawet przy wykańczaniu gotowych budynków, na przykład w postaci wykładziny dywanowej bazującej na tworzywach z recyklingu.
Szklane domy już nie tylko w książkach
Szkło to kolejny materiał, który z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność wśród zwolenników ekologicznego budownictwa. Można je wielokrotnie przetwarzać i znajdować dla niego coraz to nowe zastosowania. Jednym z nowoczesnych materiałów budowlanych jest na przykład szkło piankowe. Powstają one w wyniku połączenia stłuczki szklanej z odzysku z dodatkami pianotwórczymi. Powstały w ten sposób materiał wyróżnia się wysoką izolacyjnością akustyczną i termiczną. W związku z czym często wykorzystuje się go jako warstwę izolacyjną w nowoczesnych budynkach. Z puntu widzenia ekologii duże znaczenie ma również fakt, że przy produkcji szkła, w przeciwności do większości tradycyjnych materiałów budowlanych, zużywa się stosunkowo niewielkie ilości energii.