Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Rabaty ogrodowe – inspiracje nie tylko dla początkujących ogrodników

28 lutego 2022 rabaty ogrodowe inspiracje


Odpowiednie zaprojektowanie ogrodu przysparza wielu osobom problemów. Szczególnie urządzenie rabat ogrodowych nie jest prostą sprawą. Pięknie wyglądające kwiaty i rośliny ozdobne muszą być dobrze dobrane, aby przez cały rok można było się cieszyć piękną zielenią i różnorodnością kolorów. Jak stworzyć rabatę? Czym się kierować i o czym należy pamiętać?

Rabaty ogrodowe inspiracje

Zanim zdecydujemy się na projekt rabaty, powinniśmy zapoznać się z rodzajem rabat, jakie najczęściej są spotykane. Pierwszą z nich jest rabata wieloletnia, na której posadzone są byliny. Musi być ona odpowiednio zaprojektowana, aby ogród przez wiele lat zachwycał od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kolejnym rodzajem jest rabata sezonowa. Jak sama nazwa wskazuje, rosną na niej rośliny jednoroczne. Możemy stworzyć również rabatę jednogatunkową. Nie wymaga ona od nas rozległej wiedzy, a pielęgnacja roślin jest stosunkowo łatwa. Przeciwieństwem jest rabata wielogatunkowa, która wymaga dobrego planu i pielęgnacji. Ciekawą propozycją jest rabata jednokolorowa. Możemy w niej posadzić rośliny kwitnące tylko w kolorze żółtym lub niebieskim. Przy rabacie wielokolorowej mamy więcej możliwości i możemy stworzyć piękne kształty w różnych barwach.

Jak zaprojektować rabatę ogrodową?

Przede wszystkim na początku musimy znaleźć odpowiednie miejsce na rabatę. Gleba musi spełniać wymagania względem roślin, które mają się na niej znaleźć. Rabatę możemy zrobić wzdłuż płotu, blisko altany lub pod drzewem. Duże znaczenie ma stanowisko i ilość słońca w ciągu dnia. Jeśli rabata przez większość dnia będzie w cieniu, to muszą znaleźć się na niej rośliny nietolerujące dużej ilości słońca. Glebę musimy odpowiednio przygotować, przekopać i zasilić kompostownikiem. Pamiętajmy również o właściwym odczynie pH gleby, który musi odpowiadać konkretnym roślinom.

Najważniejsze zasady podczas projektowania rabaty

Projekt rabaty najlepiej wykonać na karce. Możemy określić kształt, rozmiar i rozmieszczenie roślin. Wybierając rośliny, musimy uwzględnić ich wymagania i dobrać gatunki, które mają podobne preferencje. Przed wsadzeniem roślin, najlepiej jest rozstawić doniczki w określonym miejscu, aby sprawdzić, czy nie trzeba wprowadzić ewentualnych zmian. W przypadku sadzenia roślin wysokich i niskich te pierwsze muszą być umieszczone z tyłu, aby nie zasłaniały tych niższych. Takie rozwiązanie wygląda dodatkowo bardzo okazale. Warto posadzić rośliny, które kwitną o każdej porze roku, dzięki temu ogród będzie prezentować się pięknie przez cały sezon.

Przeczytaj więcej na 1000rad.pl

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Przypadki błędów przy porodzie i ich konsekwencje prawne
Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?