Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co można zrobić z odzieżą zalegającą w szafach, czyli recykling odzieży używanej

4 lutego 2021 recykling odzieży używanej

Zdecydowanie kupujemy za dużo nie tylko jedzenia, ale również ubrań. Promocjom i wyprzedażom rzeczywiście trudno się oprzeć i tym sposobem nabywamy nowe ubrania, które zazwyczaj i tak lądują na dnie szafy raz lub razy co najwyżej założone. Jest to ze szkodą nie tylko dla naszego portfela, bo także przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Recykling odzieży używanej wydaje się w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Na czym polega recykling odzieży używanej?

Główną zasadą recyklingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych, a dzieje się to przede wszystkim za pomocą odzysku. Jeśli już raz wyprodukowana rzecz zostanie powtórnie użyta, to tym samym ograniczy się produkowanie nowych. Można z nich wyprodukować zupełnie nowe produkty lub z powodzeniem używać powtórnie tych samych, jeśli tylko nadają się jeszcze do tego celu. Obecnie dąży się do tego, aby również odzież, której dziennie produkowane są ogromne ilości, dostała swoje drugie życie. Coraz bardziej modne staje się inwestowanie w jakość, a nie ilość.

Co można zrobić z używaną odzieżą?

Okazuje się, że jest na to coraz więcej pomysłów. Nie zniszczone ubrania nie tylko można oddać potrzebującym, bo również sprzedać lub wymienić na inne. Popularne strony, które służą do tego celu, wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem i szafiarki co rusz spotykają się, aby „uwolnić swoje szafy” od zbędnej odzieży.

Z używanej odzieży producenci również szyją nowe produkty. W ten sposób powstają na przykład torby, płaszcze, koce, dekoracje, akcesoria dla zwierząt oraz wiele innych produktów, których używamy na co dzień. Dzięki temu oszczędza się środowisko naturalne, ponieważ do produkcji nie używa się nowych surowców.

Coraz więcej znanych marek odzieży stosuje całkiem świadomie w swoich punktach recykling odzieży używanej. Przy sklepach są na przykład ustawiane specjalne kontenery, do których można wrzucić ubrania zalegające w szafach i tym samym przekazać je jakiemuś stowarzyszeniu, które przekaże je potrzebującym.

Zrób to we własnym zakresie

W ten sposób może wpaść Ci do portfela całkiem niezła sumka. Najlepszym przykładem są mamy, które sprzedają ubrania swoich szybko rosnących pociech na popularnych portalach społecznościowych. Jeśli odzież jest w naprawdę dobrym stanie i dobrej jakości, to na pewno znajdzie nowego właściciela. Sprawdza się to szczególnie w przypadku kurtek, płaszczy, odzieży sportowej jak kurtki i spodnie narciarskie, których często używa się tylko kilka razy w sezonie, a na przyszły rok ubrania są już za małe.

czysta planeta

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

produkcja butelek
zamienniki produktów w diecie

Jesteś zainteresowany reklamą?

zamienniki produktów w diecie