Warto rozważyć rozpoczęcie praktykowania jogi w domu? Należy się najpierw skupić na najłatwiejszych asanach relaksacyjnych jak i rozciągających. Czyli warto rozpocząć od pozycji góry i psa z głową w dół. Asany te świetnie nadają się dla początkujących, gdyż nie są bardzo skomplikowane.
Joga od czego zacząć?
1. Odpowiednie miejsce do ćwiczeń
Znajdź w domu trochę przestrzeni. Najlepiej się ćwiczy w niezagraconej, przestronnej powierzchni. Jeśli na dworze temperatura nie jest zbyt niska, warto otworzyć okno.
Nie musisz na samym początku kupować maty do jogi (pamiętaj, że łatwiej ćwiczy się na powierzchni antypoślizgowej). Możesz zacząć wykonywać ćwiczenia na złożonym na pół kocu i położonym na dywanie, aby nie ślizgał się po podłodze.
2. Odpowiedni strój
Warto pamiętać, że jogę najlepiej ćwiczy się w luźnych, niekrępujących ruchy ubraniach. Odpowiednie są legginsy za kolano i bluzka bawełniana. Trenuj boso lub w skarpetkach.
3. Zasady oddychania
Joga w sobie łączy trzy sposoby oddychania – obojczykowe, piersiowe i brzuszne. Najzdrowszy dla nas jest oddech wykonywany torem brzusznym. Polega on na nabraniu nosem dużej ilości powietrza, tak aby uniósł się brzuch. Nie wstrzymujemy powietrza. Na początku oddychanie może sprawić problem, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo płytkiego oddychania, ale niech to nie zniechęci do dalszych ćwiczeń.
Podstawowe asany
Asany dla osób początkujących:
– pozycja do góry (tadasana);
– pozycja nieboszczyka (savasana);
– pozycja kota;
– pies z głową w dół (adha mukha);
– siad skrzyżny ze skrętami (svastikasana);
– pół mostka (chatushpadasana);
– pozycja wielbłąda (ustrasana).
Asany te nie są zaawansowane, więc nie stwarzają ryzyka poważnej kontuzji. Jednak mimo, że są proste, skutecznie działają na ciało.
Rozciągają, jak i rozluźniają wszystkie mięśnie.
Dodatkowo warto rozpoczynając jogę, nie podchodzić do ćwiczeń zbyt ambitnie. Na początku pełne wykonanie asan będzie stanowić problem, ponieważ mięśnie nie będą na tyle rozciągnięte.
Korzyści z jogi
Joga pozwala uwolnić napięcie jak i usunąć efekty stresu. Stres jest przyczyną tego co najgorsze, nawet spadku odporności. Dodatkowo warto pamiętać, że regularna praktyka pozwala poprawić jasność umysłu i pozwala utrzymać emocjonalną stabilność.
Joga nie tylko wzmacnia fizycznie (oczyszcza z toksyn i reguluje pracę gruczołów), ale także psychicznie. Podnosi również witalność, wpływa na praktykującego poprzez wypełnienie go spokojem i radością.
Joga pozytywnie wpływa na układ immunologiczny i nerwowy.