Szczepienia ochronne chronią przed ciężkim przebiegiem wielu groźnych chorób i powikłaniami, które mogą się po nich pojawić. Rolą szczepionki jest wywołanie odpowiedzi układu odpornościowego w kontrolowany w sposób, by jego komórki zapamiętały tę reakcję i wykorzystały ją, gdy pojawi się określona choroba. W Polsce szczepienia obowiązkowe wykonywane są zgodnie z kalendarzem szczepień u osób do 18 roku życia.
Obowiązkowe szczepienia ochronne
Zgodnie z kalendarzem szczepień na 2022 rok, w pierwszej dobie życia noworodek otrzymuje dwie szczepionki: przeciwko gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (pierwsza dawka).
Większość szczepień ochronnych, które są obowiązkowe, dzieci otrzymują do ukończenia roku życia. Niektóre z nich to szczepienia kilkudawkowe. W praktyce zdarzają się pewne opóźnienia/przesunięcia, gdy dziecko choruje, zwłaszcza przewlekle.
Kwalifikacją do szczepienia zajmuje się lekarz pediatra, do którego zapisane jest dziecko. Jeśli widzi przeciwwskazania, szczepienie jest odraczane. Najczęściej przeciwwskazaniem jest choroba dziecka. Jeśli dziecko gorączkuje, jest mocno przeziębione, szczepienie nie powinno się odbyć. Większość pediatrów zaleca szczepienia przy zwykłej infekcji kataralnej. Pod znakiem zapytania stają kolejne dawki szczepień, gdy u dziecka wystąpiła silna reakcja alergiczna po szczepieniu.
Szczepienia obowiązkowe, które przyjmują dzieci (do ukończenia 2 roku życia) to szczepienia ochronne przeciwko: WZWB, rotawirusy, błonica+tężec+krztusiec (3 dawki), polio (2 dawki), HiB (3 dawki), pneumokoki (2 dawki).
W kolejnych latach życia dzieci otrzymują dawki przypominające szczepionek (pneumokoki, polio, błonica+tężec+krztusiec, HiB) i dwudawkową szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.
Szczepienia dodatkowe w Polsce
Pediatrzy zalecają także szczepienie dzieci dodatkowo przeciwko ospie (dwie dawki) oraz meningokokom (3 dawki).
Szczepionki nieobowiązkowe są dodatkowo płatne. Jeszcze kilka lat temu należała do nich szczepionka na pneumokoki. Od 2022 roku refundowana i bezpłatna jest również szczepionka przeciwko rotawirusom.
Szczepienia cykliczne
Lekarze rodzinni zalecają szczepienie co roku przeciwko grypie. Szczepionka na grypę jest płatna, kosztuje około 40 zł. Polacy nie szczepią się chętnie. Co roku mniej niż 5% osób powyżej 6 miesiąca życia przyjmuje szczepionkę.
W 2021 roku pojawiła się także bezpłatna szczepionka przeciw covid19. W pełni zaszczepionych jest 56% Polaków. Obecnie można przyjmować tzw. booster, czyli dawkę przypominającą. Nie ma informacji na temat tego, czy szczepienia te będą zalecane co roku i w jakiej liczbie dawek.
Przeczytaj więcej na obliczaurody.pl