ekoekspozycja.pl

Blog ogólnotematyczny

utylizacja opon
Lifestyle Porady

Właściwa utylizacja opon a ochrona środowiska

Zużywanie się opon samochodowych jest uzależnione kilku istotnych czynników. Pośród wielu z nich można wymienić rodzaj użytej w procesie produkcji mieszanki, styl jazdy oraz warunki atmosferyczne. Gdy opony mają mocno zużyty bieżnik, wówczas trzeba je koniecznie wymienić na nowe. Co zrobić ze zużytymi oponami, aby nie zalegały w garażu?

Recykling ogumienia w Polsce

Ustawą z 2002 roku mówi o tym, że wszystkie zużyte opony należy bezwzględnie poddać recyklingowi. W naszym kraju istotną rolę w recyklingu opon odgrywa Centrum Utylizacji Opon, w skrócie zwane CUO. Organizacja ta posiada aż 65 procent udziału w runku utylizacyjnym.

Rynek recyklingu jest podzielony na segment usług i segment produktu.
Pierwszy z wymienionych dotyczy zbiórki, odzysku i recyklingu zużytego ogumienia. Z kolei drugi obejmuje wszystkie produkty otrzymane w procesie odzysku, Pośród wielu z nich można wymienić: paliwo alternatywne, granulat oraz stalowy drut stanowiący istotną część ogumienia.

Dlaczego utylizacja opon samochodowych jest ważna?

Warto wiedzieć o tym, że mieszanka gumowa używana do produkcji opon samochodowych zawiera w swym składzie niebezpieczne dla środowiska substancje chemiczne, które rozkładają się w środowisku nawet do 100 lat. Szczególnie niebezpieczne są poszczególne oleje, żywice, sadza, stal oraz krzemionka. Aby nie zanieczyszczać bezmyślnie środowiska konieczna jest właściwa utylizacja opon.

Jeśli ogumienie zostanie odpowiednio przetworzone, to wówczas można z niego uzyskać wycieraczki, dywaniki oraz uszczelki. Ponadto proces recyklingu pozwala na pozyskanie granulatu służącego do wytworzenia asfaltu oraz do produkcji nawierzchni boiskowych muraw i nowoczesnych ekranów akustycznych.

Centrum Utylizacji Opon a ich właściwa utylizacja

W celu pozbycia się w legalny sposób zużytych opon samochodowych warto skontaktować się Centrum Utylizacji Opon i ustalić miejsce oraz termin ich odbioru opon. Zamówienie na tego typu usługę należy złożyć drogą elektroniczną za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Do serwisu można przejść po wcześniejszej rejestracji konta użytkownika.

Korzystanie z usług CUO jest dedykowane przede wszystkim dla tych osób, w posiadaniu których znajduje się duża ilość opon. Organizacja ta bardzo często umieszcza także na terenie wielu miast specjalne kontenery, do których to można wrzucić niepotrzebne opony.

Centrum Utylizacji Opon to prężna oraz dobrze rozwinięta organizacja posiadająca dobrze rozwiniętą sieć logistyczno-transportową na terenie całego kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.