Wypadanie włosów po ciąży

0
40
wypadanie włosów po ciąży

Okres ciąży to nie tylko piękny czas przygotowywania się do narodzin nowego członka rodziny. To również czas ogromnych zmian zachodzących w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Rolę główną grają tu hormony, których poziom zmienia się bardzo dynamicznie, a przekłada się to również na samopoczucie kobiety, nie pozostając także bez wpływu na jej wygląd zewnętrzny. Jednym z bardzo widocznych „skutków ubocznych” ciąży jest jej wpływ na włosy.

Jak ciąża wpływa na włosy?

Burza hormonalna zachodząca w ciele kobiety podczas ciąży nie pozostaje bez wpływu na włosy, skórę i paznokcie. Wiele kobiet zauważa, że włosy stają się bardziej gęste, lśniące oraz szybciej rosną. Znacznie mniej ich również wypada. Lepsza kondycja włosów to bardzo miły efekt działania hormonów, jednak w znacznej części przypadków sytuacja zmienia się po porodzie. Już około 2 – 3 miesiące po narodzinach dziecka, gdy poziom hormonów znów się zmienia, nawet co druga młoda mama zauważa u siebie wzmożone wypadanie włosów, ich osłabienie i matowienie. Wiele kobiet zastanawia się, czy nie jest to objawem choroby, martwiąc się o to, czy włosy odrosną. Jest to jednak objaw naturalny związany z zachodzącą w organizmie regulacją hormonów. Włosy posiadają swój naturalny cykl życia, którego etapem jest również wypadanie. Zaburzenie tego cyklu związane z działaniem hormonów w ciąży zatrzymuje utratę włosów, jednak już w czasie połogu cykl życia włosów wraca do normy, przez co ta ich część, która nie wypadła w czasie ciąży, w sposób naturalny jest usuwana ze skóry głowy. Należy pamiętać, że w miejsce martwych włosów wyrastają kolejne.

Czy można ograniczyć wypadanie włosów po ciąży?

Ponieważ wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem naturalnym i wynika z działania hormonów, trudno wpłynąć na ich działanie i uniemożliwić ich wpływ na skórę głowy. Warto jednak zastanowić się, czy nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne nie pogarszają kondycji włosów wzmagając ich wypadanie. Negatywny wpływ na stan włosów mogą mieć wszelkie diety eliminacyjne. Należy pamiętać, że wykluczanie wybranych produktów z diety po porodzie może być szkodliwe, powodując brak odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych. Nie można zatem samodzielnie eliminować z diety wybranych produktów – konieczność wykluczenia powinna być potwierdzona z lekarzem i dokonana pod jego kontrolą. Kolejną kwestią są intensywne zabiegi fryzjerskie, które również mogą mieć zły wpływ na włosy.
Warto zatem zadbać o to, by dostarczać sobie niezbędnych składników i unikać zbędnych zabiegów, by wspomóc regenerację włosów po ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here