Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wypadanie włosów po ciąży

25 stycznia 2021 wypadanie włosów po ciąży


Okres ciąży to nie tylko piękny czas przygotowywania się do narodzin nowego członka rodziny. To również czas ogromnych zmian zachodzących w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Rolę główną grają tu hormony, których poziom zmienia się bardzo dynamicznie, a przekłada się to również na samopoczucie kobiety, nie pozostając także bez wpływu na jej wygląd zewnętrzny. Jednym z bardzo widocznych „skutków ubocznych” ciąży jest jej wpływ na włosy.

Jak ciąża wpływa na włosy?

Burza hormonalna zachodząca w ciele kobiety podczas ciąży nie pozostaje bez wpływu na włosy, skórę i paznokcie. Wiele kobiet zauważa, że włosy stają się bardziej gęste, lśniące oraz szybciej rosną. Znacznie mniej ich również wypada. Lepsza kondycja włosów to bardzo miły efekt działania hormonów, jednak w znacznej części przypadków sytuacja zmienia się po porodzie. Już około 2 – 3 miesiące po narodzinach dziecka, gdy poziom hormonów znów się zmienia, nawet co druga młoda mama zauważa u siebie wzmożone wypadanie włosów, ich osłabienie i matowienie. Wiele kobiet zastanawia się, czy nie jest to objawem choroby, martwiąc się o to, czy włosy odrosną. Jest to jednak objaw naturalny związany z zachodzącą w organizmie regulacją hormonów. Włosy posiadają swój naturalny cykl życia, którego etapem jest również wypadanie. Zaburzenie tego cyklu związane z działaniem hormonów w ciąży zatrzymuje utratę włosów, jednak już w czasie połogu cykl życia włosów wraca do normy, przez co ta ich część, która nie wypadła w czasie ciąży, w sposób naturalny jest usuwana ze skóry głowy. Należy pamiętać, że w miejsce martwych włosów wyrastają kolejne.

Czy można ograniczyć wypadanie włosów po ciąży?

Ponieważ wypadanie włosów po ciąży jest zjawiskiem naturalnym i wynika z działania hormonów, trudno wpłynąć na ich działanie i uniemożliwić ich wpływ na skórę głowy. Warto jednak zastanowić się, czy nawyki żywieniowe i pielęgnacyjne nie pogarszają kondycji włosów wzmagając ich wypadanie. Negatywny wpływ na stan włosów mogą mieć wszelkie diety eliminacyjne. Należy pamiętać, że wykluczanie wybranych produktów z diety po porodzie może być szkodliwe, powodując brak odpowiedniej ilości i jakości składników odżywczych. Nie można zatem samodzielnie eliminować z diety wybranych produktów – konieczność wykluczenia powinna być potwierdzona z lekarzem i dokonana pod jego kontrolą. Kolejną kwestią są intensywne zabiegi fryzjerskie, które również mogą mieć zły wpływ na włosy.
Warto zatem zadbać o to, by dostarczać sobie niezbędnych składników i unikać zbędnych zabiegów, by wspomóc regenerację włosów po ciąży.

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze odkurzacze basenowe
Przypadki błędów przy porodzie i ich konsekwencje prawne
Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe