Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak wygląda psychoterapia i komu można ją polecić?

15 stycznia 2021 jak wygląda psychoterapia


Spotkania z psychoterapeutą są w wielu przypadkach nieocenione, a w ich części także – niezbędne. Czasami tylko terapia jest w stanie uporać się z danym problemem, przywrócić życie na właściwe tory i podnieść komfort życia. W niektórych przypadkach ma jeszcze ważniejszą rolę – zapobiega samobójstwom. Kiedy warto ją rozpocząć i na co należy się przygotować?

Psychoterapia nie tylko dla chorych psychicznie

Coraz częstsze zaburzenia psychiczne i psychologiczne we współczesnym świecie, także w Polsce, sprawiają, że sposób postrzegania psychoterapii i osób z niej korzystających mocno się zmienia. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że psychoterapia leczy nie tylko realne problemy psychiczne, jak nerwice czy fobie, ale też różnego rodzaju inne problemy. Stygmatyzacja osób korzystających z takiego rozwiązania jest już więc na szczęście coraz mniejsza, tym bardziej że z takiego wyjścia korzystają nie tylko osoby mające poważne problemy. Wskazaniem do skorzystania z niej jest nawet życie w stresie i nieumiejętność radzenia sobie z nim, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, bezsenność czy niemożność poradzenia sobie z żałobą. Oczywiście z takiej pomocy korzystają też osoby z syndromem DDA, mające wszelkiego rodzaju uzależnienia, a także zaburzenia, na przykład odżywiania. Psychoterapia dla par pomaga odbudować związek w przypadku, gdy wypalił się w nim dawny ogień lub doszło do zdrady, a psychoterapia rodzin ułatwia porozumienie rodziców z dziećmi. Widać zatem, że przypadków, w których terapia może pomóc, jest mnóstwo i zawsze w takiej sytuacji warto z niej korzystać.

Jak wygląda psychoterapia?

Warto wiedzieć, że, udając się na terapię, można korzystać zarówno z pomocy psychologa, jak i psychiatry. Ma to wielką różnicę, gdyż psychiatra jest lekarzem i dzięki temu może nie tylko wykryć poważniejsze objawy, skierować na leczenie w zamkniętym ośrodku gdy jest to niezbędne (np. gdy zachodzi obawa, że osoba z fobią czy depresją targnie się na swoje życie), a przede wszystkim ma prawo przepisywać leki. Psycholog nie ma takich uprawnień, więc w jego przypadku psychoterapia polega tylko na rozmowie. Psychiatra zaś w niektórych przypadkach może wspierać taką klasyczną terapię farmaceutykami, zwykle mającymi działanie uspokajające, czasem poprawiające sen, a także poprawiającymi nastrój. Oczywiście leki te nie są tak silne jak w przypadku typowego leczenia psychiatrycznego – gdyż zwykle też nie są potrzebne.
Terapia może odbywać się w pojedynkę (indywidualna) lub w grupie osób mających ten sam problem (grupowa).

Redakcja ekoekspozycja.pl

Witajcie na naszym wieloaspektowym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów w dziedzinach zdrowia, mody i urody, lifestyle'u, aranżacji wnętrz, domu i ogrodu oraz zdrowego odżywiania wspólnie kreuje przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, zdrowe nawyki, sekrety piękna i sprawdzone pomysły na stylowe oraz funkcjonalne otoczenie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem pielęgnować zdrowie, wyrażać swój indywidualny styl i tworzyć harmonijne środowisko życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najlepsze odkurzacze basenowe
Przypadki błędów przy porodzie i ich konsekwencje prawne
Jak efektywnie zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe

Jesteś zainteresowany reklamą?