Kosmetyki towarzyszą nam każdego dnia. Służą do celów pielęgnacyjnych i higienicznych, ale można wykorzystywać je także do podkreślenia urody, ochrony lub zmiany zapachu. Nieodłączny element każdego kupowanego produktu kosmetycznego to opakowanie. Jest ono niezbędne do bezpiecznego transportowania oraz dozowania preparatu. Zabezpiecza także produkt przed psuciem i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto opakowanie chroni kosmetyk przed czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu zapewnia estetyczność, trwałość i świeżość. Może także pełnić funkcje reklamowe oraz informacyjne. Na rynku spotkać można kosmetyki w różnych opakowaniach. Jakie materiały używane są do produkcji butelek kosmetycznych?
Jak bezpiecznie przechowywać kosmetyki?
Najczęściej do przechowywania kosmetyków stosuje się 2 materiały – plastik i szkło. Opakowania ze szkła są całkowicie neutralne, a jeżeli chcemy zabezpieczyć dodatkowo kosmetyk przed działaniem promieni UV, można zdecydować się na butelki ciemne szkło (szkło borowo-krzemowe). Opakowania wytworzone z tego materiału można przerabiać wiele razy, a także je myć i wykorzystywać do innych celów. Główna wada szkła to spory ciężar oraz wysoka temperatura potrzebna w dalszej obróbce.
Buteleczki plastikowe charakteryzują się lekkością i łatwością w formowaniu, jednak nie wszystkie z nich można przetworzyć. Kosmetyki pakowane są najczęściej w tworzywa sztuczne:
- butelki polipropylenowe (butelka PP),
- butelki polietylenowe (butelka HDPE),
- butelki politereftalan etylenowe (butelka PET).
Wszystkie z wyżej wymienionych tworzyw poddać można recyklingowi.
Plastikowe i szklane butelki kosmetyczne
Szklane butelki świetnie sprawdzą się do przechowywania kosmetyków płynnych, takich jak wcierki do włosów czy serum do twarzy, a także do części składowych kosmetyków, takich jak olejki eteryczne czy oleje roślinne.
Do płynu micelarnego lub toniku lepiej sprawdzi się szklana butelka z atomizerem, a do mleczka do ciała czy balsamu, idealnie nada się butelka PET.
Wygodne, ekonomiczne, a także bezpieczne dla środowiska naturalnego i użytkownika opakowania to bezbarwne butelki z plastiku, wyposażone w pompkę pianotwórczą, umożliwiającą uzyskanie gęstej pianki do mycia włosów, ciała i twarzy.
Butelki airless
Nawet najlepsze kremy przestają być skuteczne, kiedy mają kontakt z tlenem. Skutkuje to bowiem rozwijaniem się w nich mikroorganizmów. Aby zapobiec temu procesowi, kosmetyki pakowane są w opakowania airless, w których emulsja zostaje szczelnie zamknięta w cylindrze. Dzięki temu, do kosmetyku nie dochodzi powietrze ani bakterie z rąk, mogące go zanieczyścić.