Chyba nikt nie ma wątpliwości, że klimat się zmienia. A czy zdajesz sobie sprawę z tego, w jaki sposób przekłada się to na twoje codzienne życie? Między innymi o tym jest projekt „Moja Turkusowa Planeta – działania szkół powiatu piaseczyńskiego podnoszące świadomość n/t łagodzenia zmian klimatu i przystosowania do ich skutków”.
Podczas konferencji, spotkań i wykładów organizowanych w ramach projektu, poruszane są kluczowe kwestie, które wiążą się z ochroną klimatu. Starostwo Powiatowe w Piasecznie, które jest liderem projektu, chce przekazać uczniom szkół średnich (bo to oni są odbiorcami), jak ważne jest myślenie o czystej Ziemi i zaszczepić w nich troskę o środowisko. Bo trzeba głośno mówić o tym, z czym wiążą się zmiany klimatu i jak walczyć z degradacją środowiska naturalnego.
Dzięki projektowi „Moja Turkusowa Planeta” uczestnicy dowiedzą się, jak wdrożyć rozwiązania BZI w życie. O co w tym chodzi? BZI jest przeciwieństwem wszystkiego tego, co nas otacza – „betonozy” i betonowanych miast. Błękitno-Zielona Infrastruktura to zielona architektura; to połączenie różnych, często bardzo prostych, rozwiązań z troską o środowisko naturalne. Przy piaseczyńskich szkołach powstaną suche strumienie, zbiorniki na deszczówkę, a także ogrody deszczowe. Wszystko to ma wspomóc obiekt wody w środowisku i poprawić mikroklimat. Mała rzecz, ale jakże potrzebna.
Wszyscy możemy pomóc
Wszyscy doświadczamy zmian klimatycznych. Latem mamy coraz wyższe temperatury, coraz częściej występują susze, a średnia opadów w roku jest coraz niższa. Wszyscy odczuwamy zmiany każdego dnia, a przecież każdy może troszczyć się o klimat.
Celem projektu „Tu Planeta” jest pokazanie uczestnikom, że przeróżne rozwiązania – małe i duże – przyczyniają się do poprawy klimatu. Liczy się to, co robimy na swoich „małych podwórkach”. Nie można bowiem czekać na to, że „coś” zrobią inni, że ten czy tamten rząd zrobi „coś” na poziomie krajowym, że jakaś międzynarodowa agencja wymyśli „coś” rewolucyjnego. Nie! Pracę trzeba zacząć od siebie. Bo dbałość o środowisko to nie tylko globalne czy krajowe działania, to „praca u podstaw”.
Zacznij działać już teraz, bo za kilka lat może być już za późno. Naprawdę każdy z nas może wiele. Od takich prostych rzeczy jak segregacja odpadów, aż po aranżację łąk kwietnych czy zbierania deszczówki w ogrodzie. Wszystko to może tylko pomóc.
Organizatorem i liderem projektu jest Powiat Piaseczyński, a odbiorcami mieszkańcy powiatu, w szczególności uczniowie piaseczyńskich szkół średnich. Projekt finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.